Enver Özdil – OKUYAN KÖR DINLEYEN SAĞIR

“Ulan bizimki de hayat mi be? Bir ay izine geliyorum. Tam coluk cocuga alisacagim sira, haydii.. tekrar dönüyorum. Ne kaderim varmis Allahim. Cürüdük, bittik be. Gavurun kahri, gurbetin kahri, hepsinden de zoru coluk cocugun hasreti. Ne olacak böyle? Gören, görmeyen de bana imreniyor. Sanki bir bok var. Öyle ya kara keciyi gören ici dolu yag sanarmis. Gitmesem, ac mi ölürüm sanki? Bir tek oglan, bir de avrat. Gecinip gideriz helbet. Ac gözlülük iste, insani tastan tasa caliyor.”

Bu kitabin yorumunu ayni anda yazari tanitarak anlatabilirim. 1959 yilinda Yozgat’ta doğan Enver Özdil, genç yaşta çoğu köy gençleri gibi yalniz başina universite okumak için Ankara’ya yönlenmiş. Universite okumak icin büyük şehirlere giden gençlerin yaşadiklari zorluklar inkar edilmez. Kaldi ki 70. yillarda Enver Özdil gibi çoğu gençler sadece eğitimin ve ekonominin yoksulluğuyla değil, ayrica insan haklarini savunmaklada savaşiyorlardi. Bir süre Gazi Universitesi ve Atatürk Universitesi Edebiyat Fakültesinde eğitim gördükten sonra, 1978 yilinda o şartlarin rezilliğini birakmaya karar verip Hollanda’ya geldi. Herkes gibi o da fabrikada işçi olarak çalisti. Icinde bulundugu sartlari kabul etmeyerek Turkiyede yarim biraktigi ideallerini Hollanda’da devam ettirdi. Eğitim Bilimleri Fakultesi ve Pedagoji Akademisini bitirdi ve 20 sene Hollanda konsolosluğunda görev yapmistir. Üç çocuk babasi Enver Ozdil şu an ülkesine dönüp emekli olmuştur, ama yazma sevgisini hala sürdürmektedir.

1979 yilindan itibaren gazete ve dergilerde şiir ve öyküleri yayimlandi. Okuyan Kör Dinleyen Sağir, yazarin ilk hikaye kitabidir. O zamanin gerceklerini bu kitabla hikayeye dönüstürmesi Turkiyenin tarihinde önemli bir dönemin yaşanan gerçeklerinin kaybolmamasina sebep olmuştur. Onun nesli için akici bir şekilde anlatilan hikayeler tanidik olsada okuyana geçmişi tekrar yaşatmasi güzel bir hediyedir. Benim gibi yeni nesil bu hikayelerle en azindan büyüklerimizin yaşadiklarini, umutlarini ve ögütlü anlatilan hikayelerini biraz da olsa anlayabiliyor. Bir anlik ta olsa geçmişe dönmek bazen güldürdü bazen üzdü beni ve bu hikayelerin gerçek olmasi bu hislerimi daha da ağirlaştirdi. Bu nedenle o zamanlari merak eden herkese bu kitabi tavsiye ederim. Değerli yazarlarimiz Aziz Nesin, Ugur Mumcu ve Nazim Hikmet Ran kadar olamazsada, yazar Enver Özdil kendine göre yaşam mücadelesini verdi ve bir çok yazarin ve okuyanlarin saygisini, emekleriyle ve yeteneğiyle edebiyatimizda önemli bir yer kazanmistir.

 enver ozdil

Kitabin içindekileri:

  • Elektrik parasi
  • Okuyan kör dinleyen sağir
  • Iskarpin
  • Ölmez Osman
  • Sarhoşun iyiliği
  • Yilik Apo
  • Topkiran
  • Kayaliboğaz

Bunalmişsan etrafindaki kalabaliğin yanlizliğindan

Aç kalmişsan kuş sütü eksik sofralardan

Onca çiğlik içinde hasret kalmişsan bir sese

Bir gülücülük ariyorsan hoyrat kahkahalar arasinda farkedilmemiş

Kafa yoruyorsan kalburla su taşima üzerine

Havadisin varsa Adem’den Israfil’e gidecek

Destanlar yazabilirsen bir damla gözyaşi üstüne

Tut elimden..

Gülelim, doyalim, ağlayalim, duyalim..

Bir bilmece birakalim yarinlara,

Bir nefes alimi mola verdiğimiz şu dünyadan.

Enver Özdil (Yesil Türbe Hollanda)

Diğer kitablari:

Özdil, E., Yesil Türbe Hollanda (hikayeler), 2002

Özdil, E., Gülperi (roman), 2003

Özdil, E., Kar bağladi yollari (hikayeler), 2005

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s